MIEJSCE: ŁÓDŹ
TERMIN: 2021
CZAS TRWANIA: 26 H (dydaktycznych)
CENA: 1300 ZŁ
LICZBA UCZESTNIKÓW: max 26 osób
Zajęcia będą odbywać się wg poniższego harmonogramu:
Godziny szkolenia:
I dzień (piątek) – 11:00 – 18:00
II dzień (sobota) – 9:00 – 18:00
III dzień (niedziela) – 9:00 – 14:00
fizjoterapeutów, masażystów, osteopatów, lekarzy oraz studentów powyższych kierunków
Co to jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?
Technika rozluźniania mięśniowo-powięziowego jest jedną z najskuteczniejszych form rozluźniania układu powięziowego bądź mięśniowo-powięziowego, przy czym w przeciwieństwie do wielu form terapii wykonywana jest w sposób niezwykle subtelny i bezpieczny. Celem rozluźniania mięśniowo-powięzowego, nazywanego “uwalnianiem” mięśniowo-powięziowym (ang. myofascial release) jest usunięcie restrykcji tkankowych w ciele, co przynosi długotrwałe efekty. W rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym nie koncentrujemy się na miejscu bólu lecz na zaburzeniach w układzie powięziowym, który stanowi nierozerwalną całość. Podstawą terapii z wykorzystaniem rozluźniania mięśniowow-powięziowego jest badanie palpacyjne i techniki manualne wykonywane z dostosowaniem się do stanu klinicznego pacjenta. Podczas trzydniowego kursu rozluźniania mięśniwo-powięziowego nauczysz się oceniać układ powięziowy pod kątem występowania restrykcji, które powstają wskutek stanów zapalnych, unieruchomienia, przeciążeń, urazów czy nadmiernego napięcia emocjonalnego. Nauczysz się jak łagodnie, ale jednocześnie stanowczo pracować w różnych sytuacjach klinicznych.
U jakich pacjentów rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest skuteczne?
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe rozszerza wachlarz technik o techniki, które z powodzeniem można wykorzystać w stanach ostrych oraz u pacjentów o dużej bolesności i wrażliwości uciskowej tkanek. Przydają się m. in. w sytuacji napięciowych bólów głowy, stanów pourazowych (np. po urazach szyjnego odcinka kręgosłupa typu “smagnięcia biczem”), w łokciu tenisisty, problemach bólowych barku (np. “zamrożony bark”) bólach kręgosłupa czy wielu innych problemach narządu ruchu, także w geriatrii i pediatrii. Jest to jedna z technik z wyboru, co do której nie ma zbyt wielu przeciwwskazań ze względu na dużą subtelność pracy i obserwowanie reakcji ukłądu nerwowego pacjenta. Dzięki temu kursowi rozwiniesz swoje umiejętności palpacyjne, ucząc się dostosowywać dotyk i techniki manualne do różnego rodzaju przypadków klinicznych, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów bólowych. Nie każdy pacjent bądź nie każdy stan kliniczny nadaje się do bardzo intensywnej, często bodźcowej pracy.
Jak wygląda kurs?
Kurs jest wypadkową kilkunastoletnich doświadczeń autora wraz z wieloletnią współpracą ze znaną w tej dziedzinie fizjoterapeutką amerykańską Carol Manheim. Dr n. med. Marcin Wytrążek jest współautorem tłumaczenia książki “Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” autorstwa Carol Manheim. Kurs ma character typowo praktyczny podczas którego uczestnicy ćwiczą na sobie techniki. 90 procent czasu poświęcone jest na praktykę i bezpośredni kontakt z prowadzącym. Każdy z uczestników otrzymuje bogatoilustrowany skrypt oraz ma możliwość rejestrowania kursu w formie audio-wideo.
Podczas kursu omówione zostanie wykorzystanie rozluźniania mięśniowo-powięziowego w stosunku do większości obszarów ciała z omówieniem znaczenia klinicznego pracy w tych obszarach.
Rozluźnianie kompleksu szyjno-barkowego
Technika lokalnego rozluźniania mięśnio-powięzi ramienia, przedramienia i ręki
Techniki rozluźniania jamy brzusznej i tułowia
Techniki rozluźniania obręczy biodrowej
Techniki rozluźniania okolicy stawu kolanowego, podudzia i stopy