MIEJSCE: ŁÓDŹ
TERMIN: 2020
CZAS TRWANIA: 18 H
CENA: 1400 ZŁ (cena zawiera narzędzie)
LICZBA UCZESTNIKÓW: max 18 osób
Zajęcia odbywać się będą w godz. 9:00 – 18:00 (so – nd)
fizjoterapeutów, masażystów, osteopatów, lekarzy oraz studentów powyższych kierunków
Kurs poprowadzi Marcin Zarzembłowski – fizjoterapeuta, swoją praktykę prowadzący w Olsztynie. Prowadzi również zajęcia z anatomii i fizjologii ze studentami w jeden z olsztyńskich szkół.
Zagadnieniami związanymi z terapią narzędziową interesuje się od wielu lat. Metoda ta ułatwia i umila pracę terapeutom.
Terapia narzędziowa na przestrzeni dziesięcioleci ewoluowała i zyskiwała popularność na całym świecie. Z tradycyjnej chińskiej medycyny (Gua sha) do obecnego, wciąż udoskonalanego, dzięki doświadczeniom terapeutów, kształtu jakim możemy cieszyć się dzisiaj. Mowa o
IASTM, czyli Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization. IASTM jest formą terapii tkanek miękkich wspomaganej narzędziami.
Komu zawdzięczamy współczesne spojrzenie na IASTM?
Wyniki przeprowadzonych prac badawczych nad IASTM z lat dziewięćdziesiątych minionego wieku oficjalnie przedstawiono w 1994 roku.
Opatentowana technologia zwana techniką Grastona (TG-IASTM), wprowadziła do użycia przyrządy ze stali nierdzewnej, które mają na celu efektywne leczenie zaburzeń tkanki miękkiej.
Ustanowienie standardów procedur terapeutycznych wraz z ich uzasadnieniem pochłonęło czas wielu badaczy. Narzędzia, ich forma i kształt oraz materiały wykorzystywane do ich powstania zostały opatentowane.
Oznaczenia patentowe niosły za sobą duże koszty, co znacząco wpływało na cenę kursów i szkoleń, przez co ich dostępność oraz liczba osób nimi zainteresowanych była niewielka.
Dziś obserwujemy wysyp wszelkiego rodzaju naśladowców TG, ponieważ minął okres patentowy, kształt narzędzie nie jest zastrzeżony i bez problemu można je wyprodukować w bardziej przystępnych cenach i na szerszą skalę.
Dlaczego Gua sha to, nie to samo co IASTM?
W TEAM (Traditional East Asian Medicine) dążymy do osiągnięcia sha (oznacza krwiak) poprzez pocieranie/skrobanie, czyli gua. Nie chodzi o uszkodzenie skóry, lecz o stworzenie wybroczyn poprzez jednokierunkowe pocieranie narzędziem. Terapia ta stosowana była w formie profilaktyki zdrowotnej od wieków w Azji i przez azjatyckie społeczności imigrantów.
Czy uzyskany podczas terapii gua sha efekt – wybroczyny ma sens? TAK! 🙂
IASTM w Polsce? TAK!
Podczas szkolenia dowiesz się na czym ta metoda polega. Poznasz m.in: historię terapii narzędziowej, uzasadnienie medyczne, dowody naukowe ich skuteczności, wskazania i przeciwwskazania, techniki i sposoby pracy z pacjentem w maksymalnie ergonomiczny sposób. Zapoznasz się też z różnego rodzaju narzędziami, materiałami oraz technologią w jakiej są produkowane. Jak sam się przekonasz, ma to spore znaczenie podczas terapii.
Jaka jest zasadnicza różnica między IASTM a Gua Sha?
W IASTM naszym celem nie jest stricte dążenie do uzyskania wybroczyn, ale praca na innych poziomach tkankowych i mechanizmach regulacyjnych.
Jest to nowoczesna forma terapii wykorzystująca wiedzę z zakresu neurologii, ponieważ pracujemy na receptorach wolno i szybko reagujących.
Zastosowanie:
wygodny strój sportowy i buty na zmianę