MIEJSCE: ŁÓDŹ

TERMIN: 2020

CZAS TRWANIA: 18 H

CENA: 1400 ZŁ (cena zawiera narzędzie)

LICZBA UCZESTNIKÓW: max 18 osób

Zajęcia odbywać się będą w godz. 9:00 – 18:00 (so – nd)

OSOBA PROWADZĄCA:
 mgr Marcin Zarzembłowski

Jest to kurs przeznaczony dla:

fizjoterapeutów, masażystów, osteopatów, lekarzy oraz studentów powyższych kierunków

Opis kursu:

Kurs poprowadzi Marcin Zarzembłowski – fizjoterapeuta, swoją praktykę prowadzący w Olsztynie. Prowadzi również zajęcia z anatomii i fizjologii ze studentami w jeden z olsztyńskich szkół.

Zagadnieniami związanymi z terapią narzędziową interesuje się od wielu lat. Metoda ta ułatwia i umila pracę terapeutom.

Terapia narzędziowa na przestrzeni dziesięcioleci ewoluowała i zyskiwała popularność na całym świecie. Z tradycyjnej chińskiej medycyny (Gua sha) do obecnego, wciąż udoskonalanego, dzięki doświadczeniom terapeutów, kształtu jakim możemy cieszyć się dzisiaj. Mowa o

IASTM, czyli Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization. IASTM jest formą terapii tkanek miękkich wspomaganej narzędziami.

Komu zawdzięczamy współczesne spojrzenie na IASTM?

Wyniki przeprowadzonych prac badawczych nad IASTM z lat dziewięćdziesiątych minionego wieku oficjalnie przedstawiono w 1994 roku.

Opatentowana technologia zwana techniką Grastona (TG-IASTM), wprowadziła do użycia przyrządy ze stali nierdzewnej, które mają na celu efektywne leczenie zaburzeń tkanki miękkiej.

Ustanowienie standardów procedur terapeutycznych wraz z ich uzasadnieniem pochłonęło czas wielu badaczy. Narzędzia, ich forma i kształt oraz materiały wykorzystywane do ich powstania zostały opatentowane.
Oznaczenia patentowe niosły za sobą duże koszty, co znacząco wpływało na cenę kursów i szkoleń, przez co ich dostępność oraz liczba osób nimi zainteresowanych była niewielka.

Dziś obserwujemy wysyp wszelkiego rodzaju naśladowców TG, ponieważ minął okres patentowy, kształt narzędzie nie jest zastrzeżony i bez problemu można je wyprodukować w bardziej przystępnych cenach i na szerszą skalę.

Dlaczego Gua sha to, nie to samo co IASTM?

W TEAM (Traditional East Asian Medicine) dążymy do osiągnięcia sha (oznacza krwiak) poprzez pocieranie/skrobanie, czyli gua. Nie chodzi o uszkodzenie skóry, lecz o stworzenie wybroczyn poprzez jednokierunkowe pocieranie narzędziem. Terapia ta stosowana była w formie profilaktyki zdrowotnej od wieków w Azji i przez azjatyckie społeczności imigrantów.

Czy uzyskany podczas terapii gua sha efekt – wybroczyny ma sens? TAK! 🙂

 • Gua sha zwiększa powierzchowne przekrwienie o 400% (tylko w zastosowanym obszarze)
 • Gua sha natychmiastowo zmniejsza ból lokalny i dystalny
 • Gua sha zwiększa regulację przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami zaraz po zastosowaniu i przez kolejne kilka dni.

IASTM w Polsce? TAK!

Podczas szkolenia dowiesz się na czym ta metoda polega. Poznasz m.in: historię terapii narzędziowej, uzasadnienie medyczne, dowody naukowe ich skuteczności, wskazania i przeciwwskazania, techniki i sposoby pracy z pacjentem w maksymalnie ergonomiczny sposób. Zapoznasz się też z różnego rodzaju narzędziami, materiałami oraz technologią w jakiej są produkowane. Jak sam się przekonasz, ma to spore znaczenie podczas terapii.

Jaka jest zasadnicza różnica między IASTM a Gua Sha?

W IASTM naszym celem nie jest stricte dążenie do uzyskania wybroczyn, ale praca na innych poziomach tkankowych i mechanizmach regulacyjnych.

Jest to nowoczesna forma terapii wykorzystująca wiedzę z zakresu neurologii, ponieważ pracujemy na receptorach wolno i szybko reagujących.

 • Pracujemy na powięziach, w których receptory są zatopione.
 • Stymulujemy proliferację fibroblastów.
 • Mechaniczne odkształcenie wpływa na ekspresje genów.
 • Wspomaga leczenie ścięgien (wzmacnia je).
 • Zmniejsza ból, sztywność i poprawia funkcję stawów.

Zastosowanie:

 1. Tendinopatie
 2. Uwięźniecie nerwów
 3. Zapalenie torebki stawowej
 4. Blizny
 5. Zgrubienia powięzi itp…

Wymagania dotyczące uczestników:

wygodny strój sportowy i buty na zmianę

Kursant otrzymuje:

 • profesjonalnie opracowany skrypt
 • prawo do uczestnictwa w zajęciach praktycznych i teoretycznych
 • certyfikat ukończenia kursu